Odpylanie przemysłowe

W oparciu o wieloletnie doświadczenie, wiedzę oraz szeroki wachlarz rozwiązań, firma Lajac oferuje wysokiej jakości wydajne i energooszczędne instalacje odpylające dla przemysłu. Bogaty zakres produktowy umożliwia dobór urządzeń precyzyjnie dopasowanych do indywidualnych warunków panujących w zakładzie i specyfiki danej branży.

Wspieramy tworzenie czystego powietrza w miejscu pracy, a przez to zapewnianie zdrowych i bezpiecznych warunków dla pracowników. Nasze rozwiązania są również proekologiczne i korzystne ekonomiczne, bo zwiększają niezawodność oraz wydajność linii produkcyjnych. Sprawdź asortyment i skorzystaj z kompetencji naszego zespołu, by skutecznie rozwiązywać problemy z zapyleniem powietrza.

Przemysłowe odpylanie powietrza - na czym polega?

Odpylanie w przemyśle ma bardzo istotne znaczenie. Jest to proces usuwania pyłów, ale też oparów i nadwyżek ciepła, będących odpadami w procesie produkcji przemysłowej. Obróbka drewna, tekstyliów czy metali wiąże się bowiem z uwalnianiem pyłów oraz innych szkodliwych odpadów, które mogą wnikać do organizmu człowieka bądź gromadzić się na powierzchniach przedmiotów.

W zależności od rodzaju, ilości i źródła pyłów stosowane są: filtry workowe (pionowe bądź poziome), cyklofiltry lub odpylacze mechaniczne (cyklony, iskrowniki, odpylacze komorowe). Odpylanie pyłów polega na oddzieleniu szkodliwych cząsteczek, przefiltrowaniu oczyszczonego powietrza i oddaniu go do atmosfery.

Instalacje odpylające Lajac mają zastosowanie w przypadku pyłów niewybuchowych, jak również wybuchowych (certyfikaty ATEX).

Odpylanie przemysłowe - dlaczego to ważne?

Przedsiębiorstwa przemysłowe mają obowiązek zadbać o zapewnienie czystego powietrza w środowisku pracy. Pyły stanowią poważne zagrożenie, zarówno z punktu widzenia zdrowia, jak i życia pracowników. Wdychanie zanieczyszczonego powietrza powoduje poważne konsekwencje zdrowotne (m.in. choroby płuc). Pyły w powietrzu mają negatywny wpływ na ciągłość oraz wydajność produkcji. Mogą tworzyć mieszaniny wybuchowe, a zatem stwarzają zagrożenie pożarowe. Osiadając na powierzchniach płaskich maszyn lub ich części, mogą spowodować obniżenie ich wydajności bądź przedwczesną awarię. Emitowane do powietrza przyczyniają się do jego skażenia.

Instalacje odpylające służą więc zapewnieniu zdrowia i bezpieczeństwa ludziom przebywającym w zakładzie. Mają na celu także zapewnienie ciągłości i efektywności pracy. Ich celem jest również ograniczenie wpływu działalności przemysłowej na środowisko naturalne.

Odpylanie przemysłowe Lajac

Instalacje odpylania - wentylacja punktowa i wentylacja Push-Pull

Nasze wieloletnie doświadczenie umożliwia oferowanie najbardziej optymalnych rozwiązań do konkretach potrzeb. W ofercie mamy komponenty do odciągów miejscowych oraz strefowej wentylacji całego obiektu.

Wentylacja miejscowa - instalacja odpylająca zamontowana na stanowiskach pracy cechuje się największą skutecznością, gdyż pyły są usuwane niezwłocznie po ich wytworzeniu. Do usuwania zanieczyszczeń z powietrza wykorzystywane są: odciągi miejscowe, wyciągi spawalnicze, ssawy stanowiskowe, okapy, ramiona odciągowe.

Strefowa wentylacja całego zakładu, zwana również wentylacją Push-Pull - jest alternatywą wobec braku możliwości stosowania odciągów miejscowych. Zanieczyszczenia wychwytywane i oczyszczane są w odpowiednio dobranych urządzeniach filtracyjnych.

Instalacje odpylające na miarę potrzeb

Kompleksowe rozwiązania Lajac umożliwiają stworzenie instalacji odpylających od podstaw oraz rozbudowę i modernizację istniejących w pełni dostosowanych do indywidualnych wymogów. Dostarczamy produkty, które sprawdzą się:

 • przy procesach: spawania, szlifowania, cięcia metali,
 • przy pyłach mokrych i suchych,
 • w przypadku odciągu od narzędzi ręcznych,
 • w procesach usuwania śrutu, transportowania materiałów sypkich, polerowanie,

Działamy na rzecz następujących gałęzi przemysłu:

 • spożywczej,
 • farmaceutycznej,
 • metalurgicznej,
 • budowlanej,
 • hutniczej,
 • chemicznej,
 • drzewnej,
 • militarnej,
 • tworzyw sztucznych,
 • stoczniowej,
 • elektronicznej.

Zapewniamy rozwiązania przeciwwybuchowe przy zapewnieniu warunków pełnej higieny i sterylności. Mamy produkty dedykowane dla zakładów spożywczych oraz farmaceutycznych. Posiadamy wiele autorskich, innowacyjnych rozwiązań, umożliwiających odpylanie w przemyśle na miarę potrzeb i wyzwań współczesnego świata.

Energooszczędna instalacja odpylająca

Energooszczędność to nie tylko redukcja kosztów, ale również zmniejszenie obciążenia dla środowiska. Nasze urządzenia są wyposażone w wydajne i energooszczędne silniki, dzięki czemu koszt procesu odpylania jest stosunkowo niski. To z kolei przekłada się na oszczędności całego procesu produkcyjnego, a zatem zwiększenie jego rentowności.

Instalacje odpylające Lajac - sprawdzone rozwiązania

Pomagamy dostarczać czyste, czyli wolne wolne od pyłów, powietrze dla ludzi, maszyn i środowiska. Realizujemy to dzięki stałemu rozwojowi technologii i wsłuchiwaniu się w potrzeby naszych Klientów. Mamy za sobą wieloletnie doświadczenie na rynkach międzynarodowych, w najbardziej wymagających środowiskach. Zdobyliśmy uznanie poprzez wiarygodność w tym, co robimy na co dzień. Nowoczesne i ekonomiczne instalacje odpylające to nasza specjalność.

Zapraszamy do współpracy firmy inżynierskie dostarczające gotowe przemysłowe instalacje odpylające, a także firmy z branży wentylacyjnej i inne, które chcą rozwiązać problem zapylenia wśród swoich Klientów przemysłowych. Służymy pomocą i doradztwem w zakresie doboru najlepszych rozwiązań. Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Odpylanie przemysłowe Lajac